Jak radzić sobie z trudnościami w relacji?
Z czego wynikają trudności w relacji?
„Nie mogę z tobą wytrzymać!” – czy zdarzyło ci się wypowiedzieć, a może wykrzyczeć te słowa do bliskiej osoby? To nie jest informacja o osobie, do której te słowa kierujesz, tylko o tobie samej, o tobie samym.
Trudności w relacjach często wynikają z tego, że pozwalamy przekraczać nasze granice w dobrej wierze, bo sądzimy, że tak będzie dobrze dla związku czy dla tej drugiej osoby, na której przecież nam zależy.
Czym jest bycie razem?
No dobrze, to o co właściwie chodzi w tym byciu razem?
Jak się porozumieć?
Bo przecież do tego sprowadza się satysfakcjonująca bliska relacja – że jesteśmy dobrzy dla siebie nawzajem. Tylko tyle i aż tyle.
W byciu dla siebie nawzajem dobrymi bardzo pomaga komunikacja pozbawiona przemocy, otwarta, skupiona na potrzebach obu osób. Taka, w której każda z osób na własną rękę dba o swoje granice. I wtedy mogą wspólnie zastanawiać się nad tym, jak w relacji zaspokajać potrzeby obojga.
Skuteczna komunikacja opiera się na mówieniu o faktach, emocjach, potrzebach – bez oceniania, oskarżania, szukania winnych. Bo komu to ocenianie pomoże? Tak naprawdę nikomu. Ani osobie, z którą jesteś – ją tylko może wpędzić w zły humor – ani tobie, bo poczucie wyższości, poczucie, że to ktoś jest winny, nie ja, trwa krótko, a potem zostaje niesmak. Albo pojawiają się kolejne problemy w relacji, wywołane brakiem partnerstwa.
Dlatego następnym razem, gdy do bliskiej osoby zapragniesz krzyknąć „Nie mogę z tobą wytrzymać!”, spróbuj wziąć głęboki wdech i powiedz o faktach i o swoich emocjach: „Ciężko mi z tym, co robisz”. I o potrzebach: „Byłoby mi dużo łatwiej, gdybyś…”.
Może to będzie pierwszy krok do tego, żeby zaczęło wam być razem prościej, łatwiej, lepiej? Żeby trudności w relacji było choć trochę mniej, a zaczęło się pojawiać więcej bliskości, zrozumienia, akceptacji. Czy to nie brzmi dobrze?
Nad tym właśnie pomagam pracować podczas spotkań z klientkami i klientami. Nad poznaniem samych siebie, swoich potrzeb, możliwości i granic. Nad komunikacją w relacjach.
Tomasz Nalewajk
UWAGA: W artykule pominąłem sytuacje, w których w relacji jest bardzo poważny problem, albo jedna z osób w relacji ma bardzo poważny problem (stosuje przemoc, ma problemy psychiczne) – w takich wypadkach warto skierować się bezpośrednio do specjalisty psychiatry lub odpowiednich instytucji.